środa, 23 lutego 2011


Post 37

PODSTAWY PRAWNE - dla treści regulaminu rozliczania wody, odprowadzenia ścieków oraz kosztów podgrzania wody są usytuowane w poniższych aktach prawnych.

Czy obowiązujący regulamin od dnia 01.01.2010 roku, uchwalony przez Radę Nadzorczą spełnia wszystkie wymogi zawarte w prezentowanych aktach prawnych?



a. Ustawa z dnia 15 grudnia 2000r. o Spółdzielniach mieszkaniowych z późniejszymi zmianami.

b. Statut Spółdzielni Mieszkaniowej „Nowoczesna” w Raciborzu.

c. Ustawa z dnia 10 kwietnia 1997r. Prawo energetyczne ( tekst jednolity – Dz. U. z 2006 r. Nr 89, poz.625).

d. Ustawa z dnia 16 września 1982r.r. Prawo spółdzielcze(tekst jednolity – Dz..U..1995r. Nr54, poz.288.

e. Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie ( Dz. U. z 2002r. Nr 75,

f. Rozporządzenie Ministra Gospodarki z dnia 9 października 2006r. w sprawie szczegółowych zasad kształtowania i kalkulacji taryf oraz rozliczeń z tytułu zaopatrzeniaw ciepło ( Dz. U. z 2006r. Nr 193, poz. 1423 ).

g. Polska norma PN-82 /B - 02402. Temperatura ogrzewanych pomieszczeń w budynkach.

h. Polska Norma PN-92 /B-01706. Instalacje wodociągowe. Wymagania w projektowaniu.

i. Polska norma PN-ISO 4064-2+Ad1 Pomiar objętości wody w przewodach. Wodomierze do wody pitnej zimnej. Wymagania instalacyjne.



Twierdzę jako członek SM „Nowoczesna” że nie, podstawą do takiego twierdzenia jest nie umieszczenie wykazu w/w aktów prawnych w obecnie obowiązującym regulaminie rozliczania wody, odprowadzenia ścieków oraz kosztów podgrzania wody.

Czy ktokolwiek z nas członków, przeczyta wszystkie te akty prawne? Twierdzę, że nie, może tak o ile będzie musiał a więc wytoczy sprawę sądową SM lub SM wytoczy sprawę dla członka, najemcy lub właściciela lokalu mieszkalnego. Brak strony internetowej w SM „Nowoczesna” z umieszczonymi w niej wymienionymi aktami prawnymi i wszystkimi obowiązującymi regulaminami uchwalonymi przez Radę Nadzorcza SM „Nowoczesna” to utrudnia.



Punkt 1. Regulamin określa zasady rozliczania zużycia wody, odprowadzenia ścieków, jak również kosztów podgrzania wody. Koszty zużycia wody i odprowadzenia ścieków ustala się odrębnie dla każdej nieruchomości, przyłącza na podstawie wskazań wodomierzy i aktualnej taryfy dostawcy wody. Ilość ścieków przyjmuje się równą ilości zużytej wody.



Treść prezentowanego punktu informuje nas, że kosztu zużycia wody i odprowadzenia ścieków nie ustala się na podstawie faktur (karygodne). Zarząd dokonuje odczytów wodomierzy, posiłkując się aktualnie obowiązującą taryfą dostawcy wody i ustala koszt. Hipotetycznie byłby do przyjęcia tak ustalony koszt, gdyby w rozliczeniu dla członka, najemcy lokalu lub właściciela Zarząd umieścił:

a. stan wodomierza głównego dla nieruchomości lub przyłącza na dzień początkowy i końcowy okresu rozliczeniowego.

b. sumaryczny rzeczywisty pobór wody zimnej i ciepłej na podstawie odczytów dokonanych w lokalach mieszkalnych nieruchomości lub przyłącza.

c. różnicę wynikającą z punktów a. i b., podlegającą rozliczeniu w odniesieniu do zużycia wody przez dany lokal.



Regulamin nie precyzuje w jakim terminie Zarząd musi dokonać rozliczenia od ostatniego dnia okresu rozliczeniowego to jest bezprawie.

Treść regulaminu upokarza członków SM „Nowoczesna”, członek zawsze musi występować w roli petenta.



Punkt 22. Do kosztów podgrzania wody użytkowej zalicza się opłatę stałą i zmienną oraz inne opłaty zgodnie z taryfą dla ciepła. Koszty te ustala się na podstawie parametrów technicznych (moc KW), wskazań ciepłomierzy (GJ) oraz aktualnych cen dla nieruchomości lub zespołów nieruchomości zasilanych z jednej grupowej stacji wymienników.



Powyższy punkt niczego nie wyjaśnia, prowokuje tylko do rozważań czy to aby ma umocowanie w prawie. Jest to zbiór informacji niczego nie precyzujących i wyjaśniających.

Koszt podgrzania wody, wynikający z obowiązującego prawa to składowe:

a. zamówionej mocy cieplnej w MW, wynikającej z umowy na podstawie

dokumentacji technicznej nieruchomości.

b. przesyłu zamówionej mocy cieplnej wyrażonej w zł/MW

c. ceny ciepła w GJ

d. opłaty zmiennej za usługi przesyłowe ciepła wyrażonej w zł/GJ

e. ceny nośnika ciepła wyrażonej w zł/m³

f. opłaty abonamentowej dostawcy ciepła

Tylko i wyłącznie na podstawie prezentowanych składowych kosztu podgrzania wody, Zarząd ma prawo ustalić koszt podgrzania m³ wody użytkowej.



Czy jako członkowie mamy pewność, że Zarząd ustala koszt podgrzania m³ wody użytkowej w sposób rzetelny, wynikający z faktur i odczytów dokonywanych na koniec okresu rozliczeniowego? Twierdzę, że nie ponieważ jako członek, najemca lub właściciel lokalu mieszkalnego nie mam możliwości, natychmiastowego zweryfikowania kosztu podgrzania m³ wody. Zarząd uniemożliwia dokonanie sprawdzenia w/w kosztu, ponieważ w rozliczeniu nie umieszcza wartości składowych kosztów podgrzania wody wynikających z obowiązującego prawa.

Pisma kierowane do Zarządu mające rozstrzygnąć czy Zarząd ustala koszt podgrzania m³ wody użytkowej w sposób rzetelny, nie przynoszą oczekiwanych efektów.



Brak komentarzy:

Prześlij komentarz